Nyheter

Mellansverige
Julhälsning i pandemins tid

Jag kan nu summera mitt tredje år som chef på RCC. Det har varit händelserikt. Årets sista veckor har vi också begåvats med ett nytt namn, RCC Mellansverige, och det tycker jag är bra. Namnet känns mer jämlikt och det passar bra när vårt huvuduppdrag är en mer jämlik cancervård. Tyvärr blir det knappast vårt namnbyte som man kommer att minnas från detta underliga år.

Mellansverige
RCC Uppsala Örebro byter namn till RCC Mellansverige

Uppsala Örebro sjukvårdsregion byter namn till Sjukvårdsregion Mellansverige, vilket innebär att även RCC Uppsala Örebro byter namn. Nytt namn blir RCC Mellansverige.

Mellansverige
Sommarhälsning från RCC Uppsala Örebro

Utan att tveka är 2020 hittills den mest pressade och avvikande tid jag upplevt inom sjukvården. Då har det ändå gått drygt 40 år sedan jag gjorde mina första arbetslivserfarenheter som sjukvårdsbiträde på medicinkliniken på Bollnäs sjukhus 1979.

Mellansverige
Jessica Nordlander ny enhetschef på RCC Uppsala Örebro

RCC Uppsala Örebro har rekryterat Jessica Nordlander, tidigare verksamhetsutvecklare, som ny enhetschef. Hon kommer ansvara för vårdprocessarbetet och stödfunktionerna inom RCC Uppsala Örebro. – Det känns roligt. Utmanande såklart, men väldigt kul att få förtroendet att fortsätta i en chefsroll.

Mellansverige
Ing-Britt Blomstedt ny cancersamordnare i Sörmland

Anne Genander har avslutat sitt uppdrag som cancersamordnare för Region Sörmland och efterträds av Ing-Britt Blomstedt, till vardags utvecklingssamordnare på utvecklingsenheten.