Uppdaterat vårdprogram för melanom i takt med medicinsk utveckling
Artikeln publicerades 18 september 2025
Hudmelanom är en av de vanligaste och mest aggressiva formerna av cancer i Sverige, med en oroande ökning under flera decennier. Samtidigt visar nya data från det svenska kvalitetsregistret att fler melanom upptäcks i ett tidigt skede, vilket ger ökad chans till framgångsrik behandling och bättre överlevnad. Under 2025 har det nationella vårdprogrammet uppdaterats för att säkerställa att patienter får tillgång till de senaste och mest effektiva behandlingarna.
Snabb medicinsk utveckling leder till fler revideringar
Det nationella vårdprogrammet för melanom har under 2025 genomgått en omfattande uppdatering. Arbetet har letts av vårdprogramgruppen och bygger på ett gediget underlag från internationella studier och riktlinjer. Vårdprogrammet fokuserar på godkända och beprövade behandlingar, men utvecklingen inom onkologiska terapier för melanom går snabbt. I takt med att nya behandlingsalternativ blir aktuella kan därför ytterligare uppdateringar komma att ske även utanför de ordinarie årliga revisionsomgångarna.
– Vi vill säkerställa att vårdprogrammet alltid speglar den senaste forskningen och ger patienter bästa möjliga vård, säger ordförande i vårdprogramgruppen Kari Nielsen och Hanna Eriksson.
Unga vuxna drabbas i mindre utsträckning och fler fall upptäcks i ett tidigt skede
Melanom är den femte vanligaste cancerformen bland både män och kvinnor i Sverige. Under flera decennier har antalet nya fall (incidensen) ökat stadigt , vilket också är en utveckling som ses globalt. Detta gör ett uppdaterat vårdprogram särskilt viktigt, både för prevention och för behandling.
Trots den tidigare negativa trenden finns nu positiva nyheter. Forskning som baseras på det svenska kvalitetsregistret för melanom (SweMR) visar att melanomincidensen hos individer i åldern 20–49 år har stabiliserats eller till och med minskat signifikant sedan perioden 2013–2015.
– Det är mycket glädjande att se en stabilisering och minskning av melanom bland unga vuxna. Det kan tyda på att preventiva insatser och ökad medvetenhet ger effekt, säger Kari Nielsen, dermatolog och en av författarna till studien.
En annan glädjande utveckling är att en majoritet av melanomfallen i Sverige numera upptäcks i ett tidigt skede. År 2023 diagnosticerades 64 procent av patienterna med så kallade "tunna melanom" (tumörer med ≤1,0 mm djupväxt). Dessa har generellt mycket god prognos, vilket ökar möjligheten till effektiv behandling och ökad överlevnad. De flesta personer med melanom söker vård hos primärvården, där man med hjälp av teledermatoskopi på ett mycket enkelt och effektivt sätt kan få en second opinion via hudspecialist om så skulle behövas.
Huvudsakliga förändringar i vårdprogram och SVF melanom
Vårdprogram:
- Uppdatering avseende diagnostisk excision, SVF i enlighet med SVF hudmelanom, Spitz melanocytom, utredningsgång vid melanom med okänd primärtumör samt ögonmelanom och ögonnära melanom.
Den tydligare rekommendationen kring handläggning av personer med metastaserat melanom utan känd primärtumör bedöms medföra att färre undersökningar behövs, då hudundersökning är basen för diagnostiken samt att personerna bör diskuteras vid MDK (multidisciplinär konferens). - Patologikapitlet och KVAST-bilaga har uppdaterats avseende patologisk klassifikation och histopatologiska utlåtanden i linje med WHO 2023 och MPATH-Dx.
- Förtydligande av rekommendationer för MDK
- Uppdatering av rekommendationerna för neoadjuvant behandling, adjuvant behandling samt Tebentafusp vid metastaserat uvealt melanom.
- Uppdatering avseende kontroller utifrån kliniskt stadium, förtydligande avseende anpassade kontroller för melanomlokaler där man inte kan följa rekommendation.
SVF (standardiserat vårdförlopp):
- Dermatoskopisk eller teledermatoskopisk undersökning som inger stark misstanke om invasivt melanom har ersatt klinisk undersökning och anamnes som första kriterium för välgrundad misstanke och start av SVF.
- Vid radikalt exciderat, invasivt melanom med tjocklek ≤1,0 mm avslutas SVF vid diagnosbeskedet. Man avslutar SVF med koden VE073 (Ingen ytterligare åtgärd) och fortsätter handlägga patienten enligt NVP men utanför SVF.
- En mindre förlängning av ledtiderna har gjorts för flera steg i SVF.
För samtliga uppdateringar se avsnitt 2.2 i Nationellt vårdprogram melanom, Kunskapsbanken Länk till annan webbplats.