Barnperspektiv tydliggörs i nya filmer om samtal vid allvarlig sjukdom
Artikeln publicerades 24 mars 2026
Regionala cancercentrum i samverkan lanserar tre nya filmer om samtal vid allvarlig sjukdom – nu med barnperspektiv. Syftet är att ge stöd att genomföra samtal vid allvarlig sjukdom med barn och barnfamiljer. Att erbjuda samtal vid allvarlig sjukdom är en av vårdförloppets inledande åtgärder.

Skärmdump från en av de nya filmerna om samtal vid allvarlig sjukdom med barnperspektiv.
Filmerna riktar sig till vårdpersonal som möter barn med livshotande sjukdom eller barn som närstående till en person med livshotande sjukdom. Varje film har reflektionsfrågor att utgå från.
Den första filmen har fokus på barnet och den andra något mer på föräldrar och familj. Den tredje och längre filmen ger en fördjupning med hjälp av erfarenheter från familjemedlemmar och personal. Bakom filmerna står det nationella nätverket för palliativ vård vid Regionala cancercentrum, RCC (tidigare den nationella arbetsgruppen inom RCC).
Sedan tidigare finns fyra mer generellt inriktade filmer som ger en introduktion till och fördjupning i samtal vid allvarlig sjukdom. Charlotte Castor är barnsjuksköterska och docent vid institutionen för hälsovetenskaper vid Lunds universitet och regional patientprocessledare för palliativ vård av barn vid RCC Syd. Hon är den som har deltagit i arbetet med att lyfta fram barnperspektivet i de nya filmerna:

Charlotte Castor
– Vi vill förtydliga barns och barnfamiljers situation och behov men också personalens förutsättningar och behov. Vi får se praktiska exempel, reflektioner, utmaningar och lösningar som är direkt kopplade till att det finns minderåriga barn som sjuka eller som anhöriga, säger Charlotte Castor.
Begreppet samtal vid allvarlig sjukdom introducerades med det personcentrerade sammanhållna vårdförloppet för palliativ vård år 2022. Att erbjuda samtal vid allvarlig sjukdom är en av vårdförloppets inledande åtgärder. Samtal vid allvarlig sjukdom finns även beskrivet i de nationella vårdprogrammen för palliativ vård för såväl barn som vuxna.
– Vi hoppas att filmerna ska ligga till grund för fortsatt arbete i arbetsgruppen så att samtal vid allvarlig sjukdom blir en tydlig återkommande insats anpassad för barn och barnfamiljers behov. Vi hoppas också att filmerna kan ge den enskilde medarbetaren mod och stöd i att genomföra samtalen, säger Charlotte Castor.
Nu återstår arbetet att sprida kännedom om filmerna. Processledare i palliativ vård och palliativ vård av barn kommer att vara nyckelpersoner för att hitta rätt vägar i respektive region. Nätverket för palliativ vård kommer också att informera om filmerna via svensk förening för pediatrisk palliativ vård, Nationella rådet för palliativ vård och vid nationella konferenser.
– Min förhoppning är att filmerna kan bidra till att fler familjer får samtal i rätt tid och på rätt sätt och att hela familjen kan involveras utifrån individuella behov. Jag hoppas också att de ska bidra till en gemensam förståelse och ett gemensamt språk för både personal och familjer som underlättar samverkan mellan verksamheter där familjen får vård, säger Charlotte Castor.
Det finns sedan tidigare ytterligare fem filmer om palliativt förhållningssätt med barnfokus som RCC står bakom. De tar avstamp i att barnet är patient och beskriver förutsättningar och behov utifrån ett personalperspektiv.
Se de nya filmerna om samtal vid allvarlig sjukdom på cancercentrum.se