Allt fler vill göra gentest vid Nus
Idag uppmärksammar Västerbottens folkblad att allt fler invånare i Norrland vill göra gentester för att få veta om man riskerar att drabbas av en ärftlig sjukdom. Sedan 2012 har antalet DNA-analyser vid Norrlands universitetssjukhus ökat med drygt 25 procent.
Den cancergenetiska mottagningen vid Regionalt cancercentrum norr utreder personer och familjer i Norrland vid misstanke om ärftlig cancer i släkten.
Beatrice Melin är medicinskt ansvarig vid mottagningen och chef vid Regionalt cancercentrum norr. Hon menar att ca 5-10 procent av all cancer är ärftlig. Resterande 90 procent beror på en kombination av arv, miljön och slumpen. Om man oroar sig för att drabbas av ärftlig cancer kan ett test utesluta att man har genanlaget.
Hela nyheten finns på www.folkbladet.nu/umea
Kontakt till Cancergenetisk mottagning:
Telefon
Sjuksköterska
090 - 785 13 80
Telefontid:
Måndag, torsdag, fredag: 8.30 - 11.30
Tisdag, onsdag: 13.00 - 16.00