Nationella vårdprogramgrupper för lymfom

Utöver de regionala representanter som listas nedan knyter gruppen till sig de experter som behövs för att representera samtliga kompetenser som är engagerade i patientens vårdflöde. Alla som arbetat med att ta fram ett vårdprogram finns omnämnda i vårdprogramsdokumentet.

Nationell vårdprogramgrupp aggressiva B-cellslymfom _____________________________________ Ordförande

Mats Jerkeman

onkolog

Skånes universitessjukhus

 

 

Regionala representanter

Karin Papworth

onkolog

Norrlands universitetssjukhus

 

Gunilla Enblad

onkolog

Akademiska sjukhuset

Karin Ekström Smedby

hematolog

Karolinska Universitetssjukhuset

Ingemar Lagerlöf

hematolog

Universitetssjukhuset i Linköping

Per-Ola Andersson

onkolog

Södra Älvsborgs Sjukhus, Borås

Kristina Drott

onkolog

Skånes universitetssjukhus

Patologrepresentant

Rose-Marie Amini

patolog

Akademiska sjukhuset

Omvårdnadsrepresentant

Jeanette Thuné

kontaktsjuksköterska

Skånes Universitetssjukhus

Patientrepresentant

Jörgen Jönsson

RCC Syd

 

 

Nationell vårdprogramgrupp för Hodgkins lymfom ___________________________ Ordförande

Daniel Molin

onkolog

Akademiska sjukhuset

 

 

Regionala representanter

Ann - Sofie Johansson

onkolog

Norrlands universitetssjukhus

 

Ingrid Glimelius

onkolog

Akademiska sjukhuset

Lotta Hansson

hematolog

Karolinska Universitetssjukhuset

Ingemar Lagerlöf

hematolog

Universitetssjukhuset i Linköping

Christina Goldkuhl

onkolog

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Johan Linderoth

onkolog

Skånes Universitetssjukhus

Patologrepresentant

Rose-Marie Amini

patolog

Akademiska sjukhuset

Omvårdnadsrepresentant

Åsa Örnberg

kontaktsjuksköterska

Norrlands universitetssjukhus

Nationell vårdprogramgrupp för hudlymfom ___________________ Ordförande

Emma Belfrage

hudläkare

Skånes Universitetssjukhus

 

 

Regionala representanter

Martin Erlanson

onkolog

Norrlands universitetssjukhus

 

Hanna Velin

hudläkare

Akademiska sjukhuset

Hanna Brauner

hudläkare

Karolinska universtetssjukhuset

Alexander Shams

hudläkare

Universitetssjukhuset i Linköping

Amra Osmancevic

Hudläkare

Sahlgrenska universitetssjukhuset

Thomas Relander

onkolog

Skånes universitetssjukhus

Patologrepresentant

Ulrika Hansson

patolog

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Omvårdnadsrepresentant

Hanna Scherwin

kontaktsjuksköterska

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Nationell vårdprogramgrupp för indolenta B-cellslymfom och hårcellsleukemi ______________________ Ordförande

Ola Lindén

onkolog

Skånes Universitetssjukhus

 

 

Regionala representanter

Ann - Sofie Johansson

onkolog

Norrlands universitetssjukhus

 

Daniel Molin

onkolog

Akademiska sjukhuset

Björn Wahlin

hematolog

Karolinska universitetssjukhuset

Ida Tufvesson

hematolog

Länssjukhuset Ryhov

Mikael Olsson

hematolog

Hallands sjukhus

 

 

Patologrepresentant

Birgitta Sander

patolog

Karolinska universitetssjukhuset

Omvårdnadsrepresentant

Eva Eriksson

kontaktsjuksjuksköterska

Karolinska universitetssjukhuset

Nationell vårdprogramgrupp för mantelcellslymfom Ordförande

Mats Jerkeman

onkolog

Skånes universitessjukhus

 

 

Regionala representanter

Lena Brandefors

hematolog

Sunderby sjukhus

 

Ingrid Glimelius

onkolog

Akademiska sjukhuset

Kristina Sonnevi

hematolog

Karolinska universitetssjukhuset

Fredrik Ellin

hematolog

Länssjukhuset i Kalmar

Catharina Lewerin

hematolog

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Nevzeta Kuric

hematolog

Hallands sjukhus

Patologrepresentant

Birgitta Sander

patolog

Karolinska universitetssjukhuset

Omvårdnadsrepresentant

Jeanette Thuné

kontaktsjuksköterska

Skånes Universitetssjukhus

Nationell vårdprogramgrupp för T-cellslymfom ____________________________ Ordförande

Thomas Relander

onkolog

Skånes universitetssjukhus

 

 

Regionala representanter

Ann - Sofie Johansson

onkolog

Norrlands universitetssjukhus

 

Daniel Molin

onkolog

Akademiska sjukhuset

Claes Karlsson

onkolog

Karolinska universitetssjukhuset

Anders Österborg

onkolog

Karolinska universitetssjukhuset

Fredrik Ellin

hematolog

Länssjukhuset i Kalmar

Christina Goldkuhl

onkolog

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

Catharina Lewerin

hematolog

Sahlgrenska Universitetssjukhuset

 

 

Patologrepresentant

Mats Ehinger

patolog

Skånes universitetssjukhus

Omvårdnadsrepresentant

Anette Ahlin Gullers

forskningssjuksköterska

Skånes universitetssjukhus

Patientrepresentant

Hanna Hellberg

 

 

Nationell vårdprogramgrupp för Waldenströms makroglobulinemi ___________________ Ordförande

Lena Brandefors

hematolog,

Sunderby sjukhus

 

 

Regionala representanter

Magnus Svensson

hematolog

Mälarsjukhuset

 

Tobias Tolf

hematolog

Akademiska sjukhuset

Olga Strömberg

hematolog

Södersjukhuset

Kourosh Lotfi

hematolog

Universitetssjukhuset i Linköping

Berit Johansson

hematolog

Borås Sjukhus

Elena Holm

hematolog

Skånes universitetssjukhus

Patologrepresentant

Birgitta Sander

patolog

Karolinska universitetssjukhuset

Omvårdnadsrepresentant

Maria Haapalahti

kontaktsjuksköterska

Sunderby sjukhus

Patientrepresentant

Susanne Öhrn