Förhandsgranskning av regionspecifikt innehåll
Regionspecifikt innehåll
Sjukvårdsregional process för nya läkemedel
Processen för cancerläkemedel arbetar kontinuerligt för ett strukturerat införande av nya läkemedel i norra sjukvårdsregionen. Det ska ske i samklang med nationella införanden, i syfte att uppnå jämlik vård och behandling.
Sjukvårdsregional samverkansgrupp (RSG) läkemedel
arbetar för att uppnå enhetliga läkemedelsrekommendationer inom norra sjukvårdsregionen. Samverkansgruppen består av en–två representanter per region. En ledamot utses till sammankallande och ordförande.
Arbetsgruppen för regional introduktion av nya läkemedel (ARIL), tar ställning till evidensläget för nya läkemedelsbehandlingar, ger en kostnadsprognos och lämnar förslag på hur introduktion och uppföljning ska ske. I processen ska hänsyn tas till både medicinska och hälsoekonomiska aspekter.
RSG läkemedel, Norra sjukvårdsregionförbundet Länk till annan webbplats.
Katarina Nordfjäll
- hematolog
- RCC Norr
- katarina.nordfjall@regionjh.se